- HOME <> NBA History <> Advertise <> About US <> Write for us <> Press -

MENU
> HOME
> General NBA info
> Awards
> Records
> Stats
> Player Facts
> Team Facts
> Other Leagues
> Message Board



1999 CBA Draft
--------------
1st round
---------
 1. Derek Hood          Arkansas                Quad City
 2. A.J. Bramlett       Arizona                 La Crosse
 3. Kris Clack          Texas                   La Crosse
 4. Venson Hamilton     Nebraska                Quad City
 5. Melvin Levett       Cincinnati              Quad City
 6. Galen Young         UNC-Charlotte           Grand Rapids
 7. Antwain Smith       St Paul's               Yakima
 8. John Celstand       Villanova               Sioux Falls
 9. Laron Profit        Maryland                Connecticut             

2nd round
---------
10. Milt Palacio        Colorado State          La Crosse
11. Roberto Bergersen   Boise State             La Crosse
12. Bryant Smith        Auburn                  Sioux Falls
13. Lari Ketner         Massachusetts           Fort Wayne
14. Jamel Thomas        Providence              Quad City
15. Antonio Smith       Michigan State          Grand Rapids
16. Wayne Turner        Kentucky                Quad City
17. Willie Mitchell     Alabama-Birmingham      Yakima
18. Ricky Moore         Connecticut             Connecticut

3rd round
---------
19. Casey Frank         Northern Arizona        La Crosse
20. Harold Jamison      Clemson                 Rockford
21. Lenny Brown         Xavier                  Idaho
22. Rodney Buford       Creighton               Quad City
23. Tom Wideman         Clemson                 Fort Wayne
24. Howard Brown        Villanova               Grand Rapids
25. Jermaine Jackson    Detroit                 Yakima
26. Louis Bullock       Michigan                Sioux Falls
27. Alvin Young         Niagara                 Connecticut

4th round
---------
28. Tyrone Washington   Misissippi State        Quad City
29. Raja Bell           Florida International   Yakima
30. A. Reynolds-Dean    Rhode Island            Idaho
31. Jason Miskiri       George Mason            Quad City
32. Rico Hill           Illinois State          Quad City
33. Michael Batiste     Arizona State           Grand Rapids
34. J.R. Koch           Iowa                    La Crosse
35. Eddie Lucas         Virginia Tech           Sioux Falls
36. K'Zell Wesson       LaSalle                 Connecticut

5th round
---------
37. o'mmA Givens        Pepperdine              La Crosse
38. Kelvin Price        UNC-Charlotte           Rockford
39. Damon Frierson      Miami (OH)              Idaho
40. Lee Nailon          Texas Christian         Quad City
41. Marshall Phillips   Appalachian State       Fort Wayne
42. Kevin Jobity        Niagara                 Grand Rapids
43. Doug Swenson        Creighton               Sioux Falls
44. Albert White        Missouri                Sioux Falls
45. B.J. McKie          South Carolina          Connecticut

6th round
---------
46. Donald Watts        Washington              La Crosse
47. Shawnta Rogers      George Washington       Rockford
48. Robert White        Southern Nazarene       Idaho
49. Obinna Ekezie       Maryland                Quad City
50. Dionte Harvey       Southern                Fort Wayne
51. Bobby Lazor         Arizona State           Grand Rapids
52. David Harrison      Campbellsville (KY)     Yakima
53. Heshimu Evans       Kentucky                Sioux Falls
54. Yegor Mescheriakov  George Washington       Connecticut

7th round
---------
55. Taymon Domzalski    Duke                    La Crosse
56. Kareem Reid         Arkansas                Rockford
57. Lonnie Cooper       Louisiana Tech          Sioux Falls
58. Tim Young           Stanford                Quad City
59. Calvin Booth        Penn State              Fort Wayne
60. Andy Panko          Lebanon Valley          Rockford
61. Curtis Haywood      Oklahoma City           Yakima
62. Tyrone Grant        St John's               Sioux Falls
63. Manny Dies          Kansas State            Connecticut

8th round
---------
64. Sam Okey            Wisconsin               La Crosse
65. Omar Sneed          Memphis                 Rockford
66. Terrell Baker       Florida State           Idaho
67. Maurice Carter      Louisiana State         Quad City
68. Jelani Gardner      Pepperdine              Fort Wayne
69. Reggie Bassette     Old Dominion            Grand Rapids
70. Devean George       Augsburg                Yakima
71. Marcus Wilson       Evansville              Sioux Falls
72. DeeAndre Hulett     College of the Sequoias Connecticut (*)

9th round
---------
73. Sean Mason          Wisconsin               La Crose
74. Chris Herren        Fresno State            Rockford
75. Adrian Peterson     Oklahoma State          Idaho
76. Ryan Robertson      Kansas                  Quad City
77. Willie Farley       Fresno State            Fort Wayne
78. Brad Traina         Central Florida         Grand Rapids
79. Todd MacCulloch     Washington              Yakima
80. Leon Smith          King (IL) HS            Sioux Falls
81. Robert Johnson      Rice                    Connecticut

10th round
----------
82. Dana Williams       Kentucky Wesleyan       La Crosse
83. Geno Carlisle       California              Rockford
84. Fred Williams       Alabama-Birmingham      Idaho
85. Monte Jenkins       Southern Illinois       Quad City
86. Aaron Owens         Henderson State         Fort Wayne
87. R. Brokenborough    Temple                  Grand Rapids
88. Jeremy Eaton        Gonzaga                 Yakima
89. Dion Glover         Georgia Tech            Sioux Falls
90. Detrick White       Mississippi State       Connecticut

(*) - selection later declared ineligible