- HOME <> NBA History <> Advertise <> About US <> Write for us <> Press -

MENU
> HOME
> General NBA info
> Awards
> Records
> Stats
> Player Facts
> Team Facts
> Other Leagues
> Message Board


1996 CBA Draft
--------------
1st round
---------
 1. Carlos Strong       Georgia                 Florida
 2. Marcus Brown        Murray State            Grand Rapids
 3. Bernard Hopkins     Virginia Commonwealth   Yakima
 4. Malik Rose          Drexel                  La Crosse
 5. Ron Riley           Arizona State           Rockford
 6. Ben Davis           Arizona                 Grand Rapids
 7. Brandon Jessie      Utah                    Connecticut
 8. Jason Sasser        Texas Tech              Sioux Falls
 9. Marcus Mann         Mississippi Valley St   Rockford
10. Shandon Anderson    Georgia                 Quad City
11. Moochie Norris      West Florida            Florida
12. Reggie Geary        Arizona                 Omaha

2nd round
---------
13. Chris Robinson      Western Kentucky        Florida
14. Terrell Bell        Georgia                 Oklahoma City
15. Ben Wallace         Virginia Union          Oklahoma City
16. Quinn Harwood       Davidson                Fort Wayne
17. Justin Jennings     Purdue                  Grand Rapids
18. Darrell Barley      Canisius                Connecticut
19. Kerwin Thompson     Eckerd                  Omaha
20. Shawn Harvey        West Virginia State     Florida
21. Ronnie Henderson    Louisiana State         Rockford
22. Donta Bright        Massachusetts           Quad City
23. Corey Williams      Arizona                 Rockford
24. Drew Barry          Georgia Tech            Florida

3rd round
---------
25. Shannon Smith       Wisconsin-Milwaukee     Omaha
26. Rick Hughes         Thomas More             Connecticut
27. Amal McCaskill      Marquette               Florida
28. Theron Wilson       Eastern Michigan        La Crosse
29. Kevin Simpson       Dixie College           La Crosse
30. Shawn Harlan        Illinois-Chicago        Rockford
31. Steve Hamer         Tennessee               Florida
32. Jamie Feick         Michigan State          Oklahoma City
33. Ben Handlogten      Western Michigan        Grand Rapids
34. Arthur Long         Cincinnati              Florida
35. Chucky Atkins       South Florida           Oklahoma City
36. Donzell Rush        South Florida           Florida

4th round
---------
37. Keith Closs         Central Connecticut St  Yakima
38. Jeff Nordgaard      Wisconsin-Green Bay     Yakima
39. Russ Millard        Iowa                    La Crosse
40. Kevin Granger       Texas Southern          Quad City
41. Quadre Lollis       Montana State           Omaha
42. Quinton Brooks      Michigan State          Grand Rapids
43. Jeff McInnis        North Carolina          Florida
44. Jason Osborne       Louisville              Oklahoma City
45. Tim Moore           Houston                 Oklahoma City
46. Lenny Holly         Arizona State           Omaha
47. Randy Livingston    Louisiana State         Florida
48. Travis Knight       Connecticut             Connecticut

5th round
---------
49. Katu Davis          Georgia                 Rockford
50. John Hamilton       Chicago Brick Masonry   Yakima
51. Mark Pope           Kentucky                Florida
52. Erick Strickland    Nebraska                Oklahoma City
53. Roy Hairston        Purdue                  Omaha
54. Eddie Benton        Vermont                 Grand Rapids
55. Darvin Ham          Texas Tech              Sioux Falls
56. Derrick Battie      Temple                  Oklahoma City
57. Kwame Evans         George Washington       Quad City
58. Ryan Minor          Oklahoma                Oklahoma City
59. Joseph Blair        Arizona                 Florida

6th round
---------
60. Darryl Wilson       Mississippi State       Connecticut
61. Darnell Robinson    Arkansas                Florida
62. Chris Kingsbury     Iowa                    La Crosse
63. Reggie Elliott      Mercer                  Omaha
64. Adrian Griffin      Seton Hall              Connecticut
65. Dametri Hill        Florida                 Florida
66. Clayton Johnson     UNLV                    Sioux Falls
67. Johnny Rhodes       Maryland                Oklahoma City
68. Kenyon Murray       Iowa                    Quad City
69. Michael Lloyd       Syracuse                Rockford
70. Todd Lindeman       Indiana                 Florida

7th round
---------
71. Tick Rogers         Louisville              Connecticut
72. Raimonds Miglinieks Cal-Irvine              Connecticut
73. Ronnie Fields       Farragut HS (IL)        La Crosse
74. Othella Harrington  Georgetown              Connecticut
75. Cory Reader         Metro State             Omaha
76. Chris Collins       Duke                    Grand Rapids
77. Rusty LaRue         Wake Forest             Sioux Falls
78. Jamie Anderson      Buffalo                 Oklahoma City
79. Pointer Williams    McNeese State           Quad City
80. Edward Johnson      Salt Lake College       Rockford
81. Mark Hendrickson    Washington State        Florida