- HOME <> NBA History <> Advertise <> About US <> Write for us <> Press -

MENU
> HOME
> General NBA info
> Awards
> Records
> Stats
> Player Facts
> Team Facts
> Other Leagues
> Message Board


1987 CBA Draft
--------------
1st Round
---------
1.  Derrick Sanders     Illinois State          Quad City
2.  Randy Allen         Florida State           Savannah
3.  John Cavanaugh      Hamilton                Charleston
4.  Leon Bass           East Carolina           Rochester
5.  Mark Wade           UNLV                    Pensacola
6.  Raleigh Choice      Florida State           Wyoming
7.  Elfrem Jackson      Georgia State           Rockford
8.  Cedric Hunter       Kansas                  Topeka
9.  Oliver Brown        Louisiana State         Mississippi
10. Tony Karasek        Florida State           Albany
11. Tony Fairley        Baptist                 La Crosse
12. Albert Springs      Utah                    Rapid City

2nd Round
---------
13. Bruno Kowgswoin     Houston Baptist         Quad City
14. Willie McDuffie     Jacksonville            Savannah
15. Lawrence Mitchell   Austin Peay             Charleston
16. Herman Webster      Cal State Fullerton     Rochester
17. Joe Lawrence        Florida                 Pensacola
18. George Ivory        Missisippi Valley State Wyoming
19. David Wood          Nevada-Reno             Rockford
20. Gary Besselink      Connecticut             Topeka
21. Mark McSwain        Louisville              Mississippi
22. Scott Brooks        Cal-Irvine              Albany
23. Steve Rebholz       Hofstra                 La Crosse
24. Donn Holston        Idaho State             Rapid City

3rd Round
---------
25. Jonathan Speller    Tennessee State         Quad City
26. Jeff Gromos         Fairfield               Savannah
27. Keith Tyler         Charleston              Charleston
28. Jim Eppink          Grand Rapids Baptist    Rochester
29. Jeffrey Hart        Jackson State           Pensacola
30. Bonner Upshaw III   Alcorn State            Wyoming
31. Jeff Kelley         Boise State             Rockford
32. Ray Gromlowicz      UNC-Charlotte           Topeka
33. Lewis Cook          Louisiana Tech          Mississippi
34. Largest Agbejemisin Wagner                  Albany
35. Chris Moore         Mercer                  La Crosse
36. Dennis Feterl       National College        Rapid City

4th Round
---------
37. Tony Wysinger       Illinois                Quad City
38. Larry Middleton     Clemson                 Savannah
39. Matthew Bullett     Glenville State         Charleston
40. Bobby Locke         Illinois-Chicago        Rochester
41. Darren Rowe         St Peter's              Pensacola
42. Larry Koretz        LaSalle                 Wyoming
43. Ken Moody           Memphis State           Rockford
44. Tom Copa            Marquette               Topeka
45. Kenny Siler         Southern Mississippi    Mississippi
46. Avery Patton        Trevecca Nazarene       Albany
47. Alex Agnido         Niagara                 La Crosse
48. Chris Fricke        Sioux Falls             Rapid City

5th Round
---------
49. Kenny Anderson      Augustana               Quad City
50. Brian Newton        Georgia Southern        Savannah
51. Kevin Brown         Emory & Henry           Charleston
52. John Wilfong        Memphis State           Rochester
53. LaRhue Davis        Florida State           Pensacola
54. Marshall Grier      Rider                   Wyoming
55. James Ponder        Alabama-Birmingham      Rockford
56. James Jappa         SIU-Edwardsville        Topeka
57. Ronnie Simms        Mississippi             Mississippi
58. Eric Musselman      San Diego               Albany
59. Robert Godbolt      Louisiana Tech          La Crosse
60. Walt Tyler          Weber State             Rapid City