- Press <> NBA Boards <> Advertise <> About US <> Write for us <> HOME -

MENU
> HOME
> General NBA info
> Awards
> Records
> Stats
> Player Facts
> Team Facts
> Other Leagues
> Message Board


First Round
1  Det    Jimmy Walker             Providence
2  Balt   Earl Monroe              Winston-Salem
3  Chi    Clem Haskins             Western Kentucky
4  Det    Sonny Dove               St. John's
5  NY     Walt Frazier             Southern Illinois
6  Sea    Al Tucker                Oklahoma Baptist
7  SD     Pat Riley                Kentucky
8  StL    Tom Workman              Seattle
9  Cin    Mel Daniels              New Mexico
10 SF     Dave Lattin              TexasûEl Paso
11 Bos    Mal Graham               New York University
12 Phil   Craig Raymond            Brigham Young

Second Round
1  Balt   James Jones              Grambling
2  Det    Steve Sullivan           Georgetown
3  Chi    Byron Beck               Denver
4  LAL    Randy Mahaffey           Clemson
5  NY     Phil Jackson             North Dakota
6  SD     Bob Netolicky            Drake
7  Sea    Bob Rule                 Colorado State

Third Round
1  Balt   Malikin Strong           Seattle
2  Det    Darrell Hardy            Baylor
3  Chi    John Dickson             Arkansas State
4  LAL    Dwight Smith             Western Kentucky
5  NY     Gary Gregor              South Carolina
6  StL    Bob Verga                Duke
7  Cin    Gary Gray                Oklahoma City
8  SF     Bill Turner              Akron
9  Cin    Sam Smith                Kentucky Wesleyan
10 SD     Richie Moore             Hiram Scott
11 Sea    Sam Singleton            Omaha
12 SD     Nick Jones               Oregon

Fourth Round
1  Balt   Al Salvadori             South Carolina
2  Det    Ron Franz                Kansas
3  Chi    Jim Burns                Northwestern
4  LAL    Cliff Anderson           St. Joseph's
5  NY     Keith Swagerty           Pacific
6  StL    Wes Bialosuknia          Connecticut
7  Cin    Lou Dampier              Kentucky
8  SF     Bob Lewis                North Carolina
9  Bos    Neville Shedd            Texas Western
10 SD     Ron Kozlicki             Northwestern
11 SD     Craig Dill               Michigan
12 Sea    Larry Bunce              Utah State

Fifth Round
1  Balt   Dexter Westbrook         Providence
2  Det    Paul Long                Wake Forest
3  Chi    Dick Pruet               Jacksonville
4  LAL    Joe Allen                Bradley
5  NY     Barry Leibowitz          Long Island
6  StL    Mike Wittman             Miami (FL)
7  Cin    Tom Washington           Cheyney State
8  SF     Mike Lynn                UCLA
9  Bos    Mike Redd                Kentucky Wesleyan
10 Phil   James Reid               Winston-Salem
11 Sea    Plummer Lott             Seattle
12 SD     Herb McPherson           Murray State

Sixth Round
1  Balt   Bob Reidy                Duke
2  Det    Vaughn Harper            Syracuse
3  Chi    Mal Pradd                Dillard
4  LAL    Gary Keller              Florida
5  NY     Bob Benfield             West Virginia
6  StL    John Morrison            Canisius
7  Cin    Frank Stronczek          American International
8  SF     Dale Schlueter           Colorado State
9  Bos    Ed Hummer                Princeton
10 Phil   Tim Powers               Creighton
11 SD     Robert Cole              St. Louis
12 Sea    Gordon Harris            Washington

Seventh Round
1  Balt   Ron Perry                VPI
2  Det    Bob Lloyd                Rutgers
3  Chi    Bob Wolf                 Marquette
4  LAL    Jamie Thompson           Wichita State
5  NY     Butch Wade               Indiana State
6  StL    Carl Fuller              Bethune-Cookman
7  Cin    Charles Beasley          Southern Methodist
8  SF     Sonny Bustion            Colorado State
9  Bos    Edgar Lacy               UCLA
10 Phil   Frank Card               South Carolina State
11 Sea    Dick Kolbert             Santa Barbara
12 SD     Elbert Miller            Nevade Southern

Eighth Round
1  Balt   Ed Manning               Jackson State Teachers
2  Det    George Carter            St. Bonaventure
3  Chi    Leon Simon               Santa Fe
4  LAL    Don Carlos               Otterbeing
5  NY     Gil Radday               St. Francis
6  StL    Arvesta Kelly            Lincoln (MO)
7  Cin    Frank Holloendoner       Georgetown
8  SF     Bob Krulish              Pacific
9  Bos    Andy Anderson            Canisius
10 Phil   Jim Conley               Virginia
11 SD     Al Grundy                St. Joseph's
12 Sea    Willie Wolters           Boston College

Ninth Round
1  Balt   Robert Allen             Arkansas A&M
2  Chi    Ernie Laurent            Albuquerque
3  LAL    Jay McMillon             Maryland
4  NY     Ray Smith                Kansas State
5  StL    Ed Biedenbach            North Carolina State
6  Cin    Ron Sepic                Ohio State
7  SF     Richard Dean             Syracuse
8  Bos    Henry Brown              Lowell Tech
9  Phil   Ron Filipek              Tennessee Tech
10 Sea    Rod McDonald             Whitworth
11 SD     Ron Coleman              Missouri

Tenth Round
1  Balt   Bill Gillespie           Montana State
2  Chi    Jim Boshart              Wake Forest
3  LAL    Don Kruze                Houston
4  NY     Bruce Kaplan             New York University
5  StL    Rich Falkenbrush         St. Michael's (VT)
6  Cin    Willie Davis             North Texas State
7  SF     Joe Galbo                San Francisco State
8  Bos    Rick Weitzman            Northeastern
9  Phil   Butch Ervin              Niagara
10 SD     John Duncan              Murray State
11 Sea    Gary Lechman             Gonzaga

Eleventh Round
1  Balt   Bubba Smith              Michigan State
2  Chi    Phil Andros               New Haven
3  LAL    Nick Pino                Kansas State
4  NY     Mark Merkin              North Carolina
5  Cin    Ken Callaway             Cincinnati
6  SF     Bill Morgan              New Mexico
7  Bos    Joe Harrington           Maryland
8  Phil   Ted Campbell             North Carolina A&T
9  Sea    Randy Matson             Texas A&M
10 SD     Al Razutis               California Western

Twelfth Round
1  Balt   Tony Eaton               Pan American
2  Det    George Dalzell           Colgate College
3  Chi    Ron Widby                Tennessee
4  LAL    Ben Monroe               New Mexico
5  NY     Mike Riordan             Providence
6  Cin    Frank Gaidjunas           Villanova
7  SF     David Fox                Pacific
8  Phil   Hubie Marshall           La Salle
9  SD     Martin Navia             New Mexico Highlands
10 Sea    Rubin Russell            North Texas State

Thirteenth Round
1  Balt   Lyn Burkholder           South Carolina
2  Det    Matthew Aitch            Michigan State
3  Chi    Tom Storm                Montana State
4  LAL    Gary Jones               Iowa
5  Cin    John Moates              Richmond
6  Phil   George Mack              North Carolina A&T
7  Sea    John Schroeder           Ohio
8  SD     Bob Chlupsa              Manhattan

Fourteenth Round
1  Balt   Paul Mickey              Penn State
2  Chi    Don Whitehead            Erskine
3  Cin    Jerry Pettway            Northwood Institute
4  Phil   Wayne Brabender          MinnesotaûMorris
5  SD     John Tolbert             South Carolina A&T
6  Sea    Jim Sutherland           Wake Forest

Fifteenth Round
1  Balt   Rich Peek                Louisiana Tech
7  Chi    Jim Garza                Detroit Tech
8  Cin    Earl Beechum             Midwestern
9  Phil   Sherman Dillard          Tulsa
10 Sea    Willie Campbell          Nebraska

Sixteenth Round
1  Balt   Gary Williams            Oklahoma
2  Chi    Jim Dawson               Illinois
3  Cin    John Vermelyea           Momingside
4  Phil   Wayne Chapman            Western Kentucky

Seventeenth Round
1  Balt   Loy Peterson             Oregon State
2  Cin    Darryll Meachem          Edinboro State
3  Phil   Gary Paulk               Oklahoma State

Eighteenth Round
1  Balt   Jerry Southwood          Vanderbilt

Nineteenth Round
1  Balt   George Spencer           Washington

Twentieth Round
1  Balt   Roland West              Cincinnati