- Press <> NBA Boards <> Advertise <> About US <> Write for us <> HOME -

MENU
> HOME
> General NBA info
> Awards
> Records
> Stats
> Player Facts
> Team Facts
> Other Leagues
> Message Board


T-Territorial Choices

First Round
1  NY     Jim Barnes               Texas Western
2  Det    Joe Caldwell             Arizona State
3  Balt   Gary Bradds              Ohio State
4  Phil   Lucious Jackson          Pan American
5T LAL    Walt Hazzard             UCLA
6  StL    Jeff Mullins             Duke
7  SF     Barry Kramer             New York University
8T Cin    George Wilson            Cincinnati
9  Bos    Mel Counts               Oregon State

Second Round
1  NY     Willis Reed              Grambling
2  Det    Les Hunter               Loyola (IL)
3  StL    Paul Silas               Creighton
4  Phil   Ira Harge                New Mexico
5  LAL    Cotton Nash              Kentucky
6  NYK    Howard Komives           Bowling Green
7  SF     Bud Koper                Oklahoma City
8  Cin    Bill Chmielewski         Dayton
9  Bos    Ron Bonham               Cincinnati

Third Round
1  NY     Brian Generalovich       Pittsburgh
2  Det    Wally Jones              Villanova
3  Balt   Jerry Sloan              Evansville
4  Phil   Larry Jones              Toledo
5  LAL    Tom Dose                 Stanford
6  StL    Art Becker               Arizona State
7  SF     McCoy McLemore           Drake
8  Cin    Steve Courtin            St. Joseph's (PA)
9  Bos    John Thompson            Providence

Fourth Round
1  NY     Fred Crawford            St. Bonaventure
2  Det    Jim Davis                Colorado
3  Balt   Pete Spoden              State College of Iowa
4  Phil   Frank Corace             La Salle
5  LAL    Henry Finkel             Dayton
6  StL    Willie Murrell           Kansas State
7  SF     Gene Elmore              Southern Methodist
8  Cin    Happy Hairston           New York University
9  Bos    Joe Strawder             Bradley

Fifth Round
1  NY     Tony Gennari             Canisius
2  Det    Ray Wolford              Toledo
3  Balt   Bennie Lennox            Texas A&M
4  Phil   Lou Skurcenski           Westminster
5  LAL    John Savage              North Texas State
6  StL    John Tresvant            Seattle
7  SF     Roger Suttner            Kansas State
8  Cin    George Kirk              Memphis State
9  Bos    Nick Werkman             Seton Hall

Sixth Round
1  NY     Tom Lavelle              Western Carolina
2  Det    Larry Phillips           Rice
3  Balt   Bobby Joe Edmonds        Tennessee State
4  Phil   Ricky Kaminsky           Yale
5  LAL    Troy Collier             Utah State
6  StL    Ernest Brock             Virginia State
7  SF     Ray Carey                Missouri
8  Cin    Al Thresher              Wittenberg
9  Bos    Levern Tart              Bradley

Seventh Round
1  NY     Emmette Bryant           DePaul
2  Det    Jerry Jackson            Ohio
3  Balt   Ron Miller               Loyola (IL)
4  Phil   Gordon Hatton            Dayton
5  LAL    Steve Anstett            Portland
6  StL    Maurice McHartley        North Carolina A&T
7  SF     Dave Lee                 San Francisco
8  Cin    Vic Rouse                Loyola (IL)
9  Bos    Rich Falk                Northwestern

Eighth Round
1  NY     Jim Boutin               Lewis & Clark
2  Det    Ralph Telken             Rockhurst
3  Balt   Danny Schultz            Tennessee
4  Phil   Bob Pelkington           Xavier (OH)
5  LAL    Jay Buckley              Duke
6  StL    Kendall Rhine            Rice
7  SF     Bob Garibaldi            Santa Clara
8  Cin    Joe Gieger               Xavier (OH)
9  Bos    Jeff Blue                Butler

Ninth Round
1  NY     Jack Brens               Wisconsin
2  Balt   Tom Black                South Dakota State
3  Phil   Jim Brennan              Clemson
4  StL    Darel Carrier            Western Kentucky
5  SF     Camden Wail              California
6  Cin    Scotty Pierce            West Texas State
7  Bos    Charles Kelley           West Virginia Tech

Tenth Round
1  NY     Jim Christie             Georgetown
2  Balt   Bill Kusleika            Tulsa
3  Phil   Wally Briggs             North Carolina A&M
4  StL    Frank Stephens           Virginia State
5  SF     Jeff Cartwright          Chapman
6  Cin    Bob Neumann              Memphis State
7  Bos    Duane Corribeau          Clark

Eleventh Round
1  NY     Dennis Lynch             Yale
2  Balt   Fred Glover              Winston-Salem
3  Phil   Thomas Lowry             West Virginia
4  StL    Gerry Goran              St. Mary of the Plains
5  Cin    Jim Reynolds             Abilene Christian

Twelfth Round
1  Balt   Frank Kamiaski           Randolph-Macon
2  Phil   Julius Myers             Morris Brown
3  StL    Warren Sutton            George Williams
4  Cin    Fred Jones               Youngstown

Thirteenth Round
1  Balt   Doug Moon                Utah
2  StL    Cecil Tuttle             Georgetown (KY)

Fourteenth Round
1  Balt   Pete Gent                Michigan State
2  StL    Bill Blair               Virginia Military

Fifteenth Round
1  Balt   Sandy Williams           St. Francis (PA)
2  StL    Al Cech                  Detroit