- Press <> NBA Boards <> Advertise <> About US <> Write for us <> HOME -

MENU
> HOME
> General NBA info
> Awards
> Records
> Stats
> Player Facts
> Team Facts
> Other Leagues
> Message Board


T-Territorial Choices

First Round
1  NY     Art Heyman               Duke
2  Balt   Rod Thorn                West Virginia
3  SF     Nate Thurmond            Bowling Green
4  Det    Ed Miles                 Seattle
5T Cin    Tom Thacker              Cincinnati
6  StL    Gerry Ward               Boston College
7  Syr    Tom Hoover               Villanova
8  LAL    Roger Strickland         Jacksonville
9  Bos    Bill Green               Colorado State

Second Round
1  NY     Jerry Harkness           Loyola (IL)
2  Balt   Gus Johnson              Idaho
3  SF     Gary Hill                Oklahoma City
4  Det    Jerry Smith              Furman
5  LAL    Jim King                 Tulsa
6  StL    Leland Mitchell          Mississippi State
7  Syr    Hershell West            Grambling
8  LAL    Mel Gibson               Western Carolina
9  StL    Ken Saylors              Arkansas Tech

Third Round
1  NY     Bill O'Connor            Canisius
2  Balt   Tom Bolyard              Indiana
3  SF     Steve Gray               St. Mary's (CA)
4  Det    Mike McCoy               Miami (FL)
5  Cin    Jimmy Rayl               Indiana
6  StL    Bill Burwell             Illinois
7  Syr    Jerry Greenspan          Maryland
8  LAL    Lyle Harger              Houston
9  Bos    Chuck Kriston            Valparaiso

Fourth Round
1  NY     Nate Cloud               Delaware
2  Balt   Nolen Ellison            Kansas
3  SF     Dave Downey              Illinois
4  Det    Dave Erickson            Marquette
5  Cin    Ken Charlton             Colorado
6  StL    Waite Bellamy            Florida A&M
7  Syr    Ray Flynn                Providence
8  LAL    Layton Johns             Auburn
9  Bos    Connie McGuire           SE Oklahoma

Fifth Round
1  NY     Joe McDermott            Belmont Abbey
2  Balt   Ron Glaser               Marquette
3  SF     Don Turner               SW Kansas
4  Det    Bill Small               Illinois
5  Cin    Mac Herndon              Bradley
6  StL    Tony Yates               Cincinnati
7  Syr    Tony Cerkvenik           Arizona State
8  LAL    Larry Jones              Toledo
9  Bos    W. D. Stroud             Mississippi State

Sixth Round
1  NY     Jim Kerwin               Tulane
2  Balt   Ken Siebel               Wisconsin
3  SF     Gene Shields             Santa Clara
4  Det    Reggie Harding           None
5  Cin    Jim McCormack            West Virginia
6  StL    Al Santio                Maryland State
7  Syr    Vince Brewer             Iowa State
8  LAL    Warren Salade            Westminster
9  Bos    Vinnie Ernst             Providence

Seventh Round
1  NY     Bob Woolard              Wake Forest
2  Balt   Larry Brown              North Carolina
3  SF     Don Clemetson            Stanford
4  Det    Ira Harge                New Mexico
5  Cin    Hunter Beckman           Memphis State
6  StL    Ken Rohloff              North Carolina State
7  Syr    Bill Brown               Howard Payne
8  LAL    Gordie Martin            USC
9  Bos    Herb Magee               Philadelphia Textile

Eighth Round
1  NY     Fred Crawford            St. Bonaventure
2  Balt   Dick Riesback            Iowa State
3  SF     Harry Dinnell            Pepperdine
4  Det    Gary Silc                Northern Michigan
5  StL    Harold Strothers         Texas A&M

Ninth Round
1  NY     Ray Cronk                Lakeland
2  Balt   Ron Jackson              Wisconsin
3  SF     Chuck White              Idaho
4  Det    Ernie Durston            Seattle
5  StL    Frank Davis              Oklahoma Christian

Tenth Round
1  NY    Gerald Glur              Furman
2  Balt   M. C. Thompson           DePaul
3  StL    Carl Ritter              SE Missouri State

Eleventh Round
1  NY     Orb Bowling              Tennessee
2  StL    Marv Straw               Iowa State

Twelfth Round
1  NY     Bob Walter               Baldwin Wallace
2  StL    Hugh Evans               North Carolina A&T

Thirteenth Round
1  NY     Jerry Szachara           Cornell
2  StL    Gary McFarland           Central Missouri State

Fourteenth Round
1  NY     Bill Raftery             La Salle

Fifteenth Round
1  NY     Ron Pickett              Eastern Kentucky