- Press <> NBA Boards <> Advertise <> About US <> Write for us <> HOME -

MENU
> HOME
> General NBA info
> Awards
> Records
> Stats
> Player Facts
> Team Facts
> Other Leagues
> Message Board


T-Territorial Choice

First Round
1T Cin    Oscar Robertson          Cincinnati
2  Mpls   Jerry West               West Virginia
3  NY     Darrall Imhoff           California
4  Det    Jack Moreland            Louisiana Tech
5  Syr    Lee Shaffer              North Carolina
6  StL    Lenny Wilkens            Providence
7  Phil   Al Bunge                 Maryland
8  Bos    Tom Sanders              New York University

Second Round
1  Cin    Jay Arnette              Texas
2  NY     Dave Budd                Wake Forest
3  NY     Kelly Coleman            Kentucky Wesleyan
4  Det    Ron Johnson              Minnesota
5  Syr    Wilbur Trosch            St. Francis (PA)
6  StL    Horace Walker            Michigan State
7  Phil   Bill Kennedy             Temple
8  Bos    Leroy Wright             College of Pacific

Third Round
1  Cin    Ralph Davis              Cincinnati
2  Mpls   Jim Hagan                Tennessee Tech
3  NY     Bob McNeill              St. Joseph's (PA)
4  Det    Frank Case               Dayton
5  Syr    Joe Roberts              Ohio State
6  StL    Jimmy Darrow             Bowling Green
7  Phil   Bob Mealy                Manhattan
8  Bos    Mike Graney              Notre Dame

Fourth Round
1  Cin    Dalen Showalter          Tennessee
2  Mpls   Wally Frank              Kansas State
3  Mpls   Ben Warley               Tennessee A&I
4  Det    Ken Remley               West Virginia Wesleyan
5  Syr    Carl Cole                Eastern Kentucky
6  StL    Bob Sims                 Pepperdine
7  Phil   Charley Sharp            Southwest Texas
8  Bos    Sid Cohen                Kentucky

Fifth Round
1  Cin    Don Ogorek               Seattle
2  Mpls   George Farley            Cornell
3  NY     Charley McNeil           Maryland
4  Det    Willie Jones             Northwestern
5  Syr    Jim Mudd                 North Texas State
6  StL    Don Curry                Mississippi Southern
7  Phil   Al Attles                North Carolina A&T
8  Bos    Wayne Lawrence           Texas A&M

Sixth Round
1  Cin    Bobby Joe Mason          Bradley
2  Mpls   Bobby Goodall            Tulsa
3  NY     David Denton             Georgia Tech
4  Det    Bill Lowry               Christian Brothers
5  Syr    Herschell Turner         Nebraska
6  StL    Bob Castanada            Rockhurst
7  Phil   Jim Brangan              Princeton
8  Bos    George Newman            Kentucky

Seventh Round
1  Cin    Fred Sobrero             Santa Clara
2  Mpls   Howard Jolliff           Ohio
3  NY     Dick Doughty             California
4  Det    Doug Moe                 North Carolina
5  Syr    Bernie Kauffman          Kentucky
6  StL    Americus John-Lewis      Iowa
7  Phil   Bob Clarke               St. Joseph's (PA)

Eighth Round
1  Cin    Sam Stith                St. Bonaventure
2  Mpls   John Werhas              USC
3  NY     George Price             Memphis State
4  Det    Mike Yugovich            Youngstown
5  Syr    Don Lynch                LeMoyne
6  StL    Dick Davies              Louisiana State
7  Phil   George Raveling          Villanova

Ninth Round
1  Cin    Al Nealey                Arizona State
2  Mpls   Claude Lefevre           Gonzaga
3  NY     Tony Davis               Hawaii
4  Det    Martin Holland           Kentucky Wesleyan
5  Syr    Bernie Findlay           San Diego State
6  StL    Bob Wilkinson            Indiana

Tenth Round
1  Cin    Lon Sizemore             West Virginia Tech
2  Mpls   Dick Harvey              Creighton
3  NY     Walter Mangham           Marquette
4  Det    Mel Peterson             Wheaton
5  StL    Ed Smallwood             Evansville

Eleventh Round
1  Cin    Dennis Moore             Regis
2  Mpls   Sterling Forbes          Pepperdine
3  NY     Howard Willis            Grambling
4  Det    Don Dobbert              Wheaton

Twelfth Round
1  Cin    Ron Altenberg            Cornell (IA)
2  Mpls   Will Jones               American
3  NY     Henry Hart               Auburn
4  Det    Lee Hopfenspirger        Hamline

Thirteenth Round
1  Cin    John Milhoan             Marshall
2  NY     Dick Furry               Ohio State

Fourteenth Round
1  Cin    Larry Chaney             Montana State
2  NY     Jim Hanna                USC

Fifteenth Round
1  Cin    Ducky Potter             Moravian
2  NY     Jerry Bechtal            Maryland

Sixteenth Round
1  Cin    Gene Jordan              NW Missouri
2  NY     Jerry Schofield          Utah State

Seventeenth Round
1  Cin    Ernie McCray             Arizona
2  NY     Tandy Gillis             California

Eighteenth Round
1  Cin    Don Mills                Kentucky
2  NY     George Krajick           Clemson

Nineteenth Round
1  Cin    Larry Willey             Cincinnati

Twentieth Round
1  Cin    Tony Wilcox              Wittenberg

Twenty-First Round
1  Cin    Jim McDonald             West Virginia Wesleya