- Press <> NBA Boards <> Advertise <> About US <> Write for us <> HOME -

MENU
> HOME
> General NBA info
> Awards
> Records
> Stats
> Player Facts
> Team Facts
> Other Leagues
> Message Board


T-Territorial Choice

First Round
1  Mpls   Elgin Baylor             Seattle
2  Cin    Archie Dees              Indiana
3  NY     Mike Farmer              San Francisco
4  NY     Pete Brennan             North Carolina
5T Phil   Guy Rodgers              Temple
6  Syr    Connie Dierking          Cincinnati
7  StL    Dave Gambee              Oregon State
8  Bos    Ben Swain                Texas Southern

Second Round
1  Mpls   Steve Hamilton           Morehead State
2  Cin    Vern Hatton              Kentucky
3  Det    Barney Cable             Bradley
4  NY     Joe Quigg                North Carolina
5  Phil   Lamar Sharrar            West Virginia
6  Syr    Hal Greer                Marshall
7  StL    Hub Reed                 Oklahoma City
8  Bos    Jimmy Smith              Steubenville

Third Round
1  Mpls   Alex Ellis               Niagara
2  Cin    Arlen Bockhorn           Dayton
3  Det    Roy DeWitz               Kansas State
4  NY     John Lee                 Yale
5  Phil   Frank Howard             Ohio State
6  Syr    John Nacincik            Maryland
7  StL    Wayne Embry              Miami (OH)
8  Bos    Jim Cunningham           Fordham

Fourth Round
1  Mpls   George Kline             Minnesota
2  Cin    Phil Murrell             Drake
3  Det    Ralph Croswaite          Western Kentucky
4  NY     John Cox                 Kentucky
5  Phil   Temple Tucker            Rice
6  Syr    Tommy Kearns             North Carolina
7  StL    Julius Peques            Pittsburgh
8  Bos    Don Flora                Washington & Lee

Fifth Round
1  Mpls   Quitman Sullins          Murray State
2  Cin    Jim Fulmer               Alabama
3  Det    Hank Morano              St. Peter's
4  NY     Don Lane                 Dayton
5  Phil   Don Ohl                  Illinois
6  Syr    Fred Grim                Arkansas
7  StL    Rick Herrsher            Southern Methodist
8  Bos    Gene Brown               San Francisco

Sixth Round
1  Mpls   Al Inniss                St. Francis (NY)
2  Cin    Jim McClennan            St. Francis (PA)
3  Det    Shellie McMillon         Bradley
4  NY     Joe King                 Oklahoma
5  Phil   Bucky Allen              Duke
6  Syr    Jack Mimitz              St. Louis
7  StL    John Crawford            Iowa State
8  Bos    Dave Keleher             Morehead State

Seventh Round
1  Mpls   Jim Bond                 Pasadena
2  Cin    Wayne Stevens            Cincinnati
3  Det    Ed Blair                 Western Michigan
4  NY     Owen Lawson              Western Kentucky
5  Phil   Jay Norman               Temple
6  Syr    Pete Tillotson           Michigan
7  StL    Ken Sidle                Ohio State
8  Bos    Rudy Fenderson           Brandeis

Eighth Round
1  Mpls   Ed Brinkley              Clemson
2  Cin    Bob Mantz                Lafayette
3  Det    Jack Quiggle             Michigan State
4  NY     Milt Kane                Utah
5  Phil   Tom Brennan              Villanova
6  Syr    Ruel Tucker              Rockhurst
7  StL    Bruno Boin               Washington

Ninth Round
1  Mpls   Joe Hobbs                Florida
2  Cin    Larry Staverman          Villa Madonna
3  Det    Harry Marske             North Dakota State
4  NY     John McCarthy            Notre Dame
5  Phil   Nick Davis               Maryland
6  StL    Tink Van Patton          Temple

Tenth Round
1  Mpls   Shorty Patterson         Gustavus Adolphus
2  Cin    Jack Parr                Kansas State
3  Det    Pete Gaudin              Loyola (LA)
4  Phil   Larry Hedden             Michigan State
5  StL    James Purcell            Coe

Eleventh Round
1  Mpls   Hal Duffy                Oregon
2  Cin    Frank Tartaton           Xavier (OH)
3  Det    Herb Merritt             Tennessee Tech
4  StL    Don Klein                Rockhurst

Twelfth Round
1  Mpls   Gary Simmons             Idaho
2  Cin    Don Medsker              Iowa State
3  Det    Jim Dew                  Alabama State
4  StL    Joe Buckhalter           Tennessee State

Thirteenth Round
1  Mpls   Jerry Alcom              Fresno State
2  Cin    Jerry DuPont             Louisville

Fourteenth Round
1  Cin    Jim Newcomb              Duke

Fifteenth Round
1  Cin    Bill Smith               Kentucky

Sixteenth Round
1  Cin    Jack McCarthy            Dayton

Seventeenth Round
1  Cin    John Powell              Miami (OH)