- Press <> NBA Boards <> Advertise <> About US <> Write for us <> HOME -

MENU
> HOME
> General NBA info
> Awards
> Records
> Stats
> Player Facts
> Team Facts
> Other Leagues
> Message Board


T-Territorial Choice

First Round
1   Balt  Gene Melchiorre          Bradley
2   TriC  Mel Hutchins             Brigham Young
3   Inds  Marcus Freiberger        Oklahoma
4   FtW   Zeke Sinicola            Niagara
5   Syr   John McConathy           NW Louisiana
6   NY    Ed Smith                 Harvard
7   Bos   Ernie Barrett            Kansas State
8   Roch  Sam Ranzino              North Carolina State
9   Phil  Don Sunderlage           Illinois
10T Mpls  Whitey Skoog             Minnesota

Second Round
1  Balt   Jack Stone               Kansas State
2  TriC   Bill Gossett             Colorado A&M
3  Inds   Scotty Steagall          Millikin
4  FtW    Jack Kiley               Syracuse
5  Syr    Don Savage               LeMoyne
6  NY     Roland Minson            Brigham Young
7  Bos    Bill Garrett             Indiana
8  Roch   Ray Ragelis              Northwestern
9  Phil   Mel Payton               Tulane
10 Mpls   Lew Hitch                Kansas State

Third Round
1  Balt   Bill Mann                Bradley
2  TriC   Ron Bontemps             Beloit
3  Inds   Glenn Kammeyer           Central Missouri State
4  FtW    Jake Fendley             Northwestern
5  Syr    Bato Govedarica          DePaul
6  NY     Joe Luchi                Cincinnati
7  Bos    John Furlong             Pepperdine
8  Roch   Fred Diute               St. Bonaventure
9  Phil   Bob Schloss              Georgia
10 Mpls   Bob Payne                Oregon State

Fourth Round
1  Balt   Bill Hagler              California
2  TriC   Jim Slaughter            South Carolina
3  Inds   Bill Tosheff             Indiana
4  FtW    Herb Hargett             Mississippi State
5  Syr    Paul Horvath             North Carolina State
6  NY     Lloyd Sandstrom          St. Thomas
7  Bos    Bob Barnett              Evansville
8  Roch   Elmer Behnke             Bradley
9  Phil   Jud Milhon               Ohio Wesleyan
10 Mpls   Gale McArthur            Oklahoma A&M

Fifth Round
1  Balt   Leroy Ishman             American
2  TriC   Bob Sakel                Evansville
3  Inds   Bob Pierce               Nebraska
4  FtW    Leo Johnson              Arizona
5  Syr    Glen Anderson            Colorado A&M
6  NY     Tom Smith                St. Peter's
7  Bos    Rip Gish                 Western Kentucky
8  Roch   Dan Bagley               Notre Dame
9  Phil   Mike Kearns              Princeton
10 Mpls   Leo Vander Kuy           Michigan

Sixth Round
1  Balt   Glen Duggins             Utah
2  TriC   John Rennicke            Drake
3  Inds   Marv Johnson             Wheaton
4  FtW    Frank Clasbeek           Iowa
5  Syr    Bob Wheeler              Idaho
6  NY     Al McGuire               St. John's
7  Bos    Jim Luisi                St. Francis (NY)
8  Roch   Jim Ove                  Valparaiso
9  Phil   Bob Swails               Indiana Central
10 Mpls   Deward Dopson            Arkansas Polytechnic

Seventh Round
1  Balt   Tom Riach                USC
2  TriC   Bob Ambler               Arkansas
3  Inds   Ted Beach                Illinois
4  FtW    Jim Ramstead             Stanford
5  Syr    Roy Reardon              St. Francis (NY)
6  NY     Sid Ryen                 Denver
7  Bos    John Azary               Columbia
8  Roch   John Brown               Southern Methodist
9  Phil   George Dempsey           King's
10 Mpls   Ed Head                  Kansas State

Eighth Round
1  Balt   Bill Harper              Oregon State
2  TriC   Aaron Preece             Bradley
3  Inds   George Kelly             Vanderbilt
4  FtW    John Manning             Duquesne
5  Syr    Tom Jockle               Syracuse
6  Bos    Hugo Kappler             North Carolina State
7  Roch   George Davidson          Lafayette
8  Phil   Jim Phelan               La Salle

Ninth Round
1  Balt   Bob Crowe                San Jose State
2  TriC   Wayne Tucker             Colorado
3  Syr    Ray Kirkwasser           Ithaca
4  Phil   Hugh Faulkner            Pepperdine

Tenth Round
1  Balt   Dan Torrey               Oregon State
2  TriC   John DeWitt              Texas A&M
3  Phil   Paul Gerwin              Cornell

Eleventh Round
1  Balt   Clem Pavilonis           DePaul

Twelfth Round
1  Balt   John Burke               Springfield (MA)