- Press <> NBA Boards <> Advertise <> About US <> Write for us <> HOME -

MENU
> HOME
> General NBA info
> Awards
> Records
> Stats
> Player Facts
> Team Facts
> Other Leagues
> Message Board


First Round
1  Det    Bob Lanier               St. Bonaventure
2  SD     Rudy Tomjanovich         Michigan
3  Atl    Pete Maravich            Louisiana State
4  Bos    Dave Cowens              Florida State
5  Cin    Sam Lacey                New Mexico State
6  Sea    Jim Ard                  Cincinnati
7  Clev   John Johnson             Iowa
8  Port   Geoff Petrie             Princeton
9  Balt   George Johnson           Stephen F. Austin
10 Phoe   Greg Howard              New Mexico
11 Chi    Jimmy Collins            New Mexico State
12 Phil   Al Henry                 Wisconsin
13 LAL    Jim McMillian            Columbia
14 Atl    John Vallely             UCLA
15 Buff   John Hummer              Princeton
16 Mil    Gary Freeman             Oregon State
17 NY     Mike Price               Illinois

Second Round
1  SD     Calvin Murphy            Niagara
2  Cin    Nate Archibald           Texas–El Paso
3  Sea    Jake Ford                Maryland State
4  Bos    Rex Morgan               Jacksonville
5  Cin    Doug Cook                Davidson
6  Sea    Pete Cross               San Francisco
7  Buff   Cornell Warner           Jackson State
8  Port   Walt Gilmore             Fort Valley State
9  Clev   Dave Sorenson            Ohio State
10 Phoe   Fred Taylor              Pan American
11 Chi    Paul Ruffner             Brigham Young
12 Phoe   Joe DePre                St. John's
13 LAL    Earnest Killum           Stetson
14 Atl    Dan Hester               Louisiana State
15 Det    Ken Warzynski            DePaul
16 Mil    Bill Zopf                Duquesne
17 NY     Howie Wright             Austin Peay

Third Round
1  SD     Curtis Perry             SW Missouri
2  SF     Earl Higgins             Eastern Michigan
3  Det    Bob St. Pierre           Hanover
4  Bos    Willie Williams          Florida State
5  Cin    Greg Hyder               Eastern New Mexico
6  Sea    Garfield Heard           Oklahoma
7  Clev   Surry Oliver             Stephen F. Austin
8  Port   Bill Cain                Iowa State
9  Buff   Chip Case                Virginia
10 Phoe   Greg McDivitt            Ohio
11 Chi    Lou Herndon              Jackson State
12 Phil   Dennis Awtrey            Santa Clara
13 Det    Jim Hayes                Boston U
14 Phoe   Vann Williford           North Carolina State
15 Balt   Seaburn Hill             Arizona State
16 Mil    Marvin Winkler           SW Louisiana
17 NY     Al Williams              Drake

Fourth Round
1  SD     Jody Finney              Ohio State
2  SF     Ralph Ogden              Santa Clara
3  Balt   Bill Stricker            Pacific
4  Bos    Jon McKinney             Norfolk State
5  Cin    Wade Fuller              Loyola (IL)
6  Chi    John Davis               Alabama State
7  Buff   Erwin Polnick            Stephen F. Austin
8  Port   Jim Penix                Bowling Green
9  Clev   Glen Vidnovic            Iowa
10 Phoe   Bob Lienhard             Georgia
11 Chi    Jimmy Wilson             Cheyney State
12 Phil   Dan Crenshaw             Alabama State
13 LAL    Larry Mikan              Minnesota
14 Atl    Fred Davis               Howard Payne
15 Balt   Billy Jones              Louisiana College
16 Mil    Virgle Fredricks         Drury
17 NY     John Marren              Manhattan
 
Fifth Round
1  SD     James Gilbert            Adams State
2  SF     Levi Fontaine            Maryland State
3  Det    Bill Jankans             Long Beach State
4  Bos    Tom Carter               Paul Quinn
5  Cin    Uluss Thompson           Wiley
6  Sea    Boyd Lynch               Eastern Kentucky
7  Clev   Wayne Sokolowski         Ashland
8  Port   Ron Knight               Cal State–Los Angeles
9  Buff   Robert Moore             Central State (OH)
10 Phoe   John Canine              Ohio
11 Chi    George Johnson           Dillard
12 Phil   Perry Wallace            Vanderbilt
13 LAL    John Fultz               Rhode Island
14 Atl    Bob Riley                Mount St. Mary's
15 Balt   Gary Zeller              Drake
16 Mil    Mike Grosso              Louisville
17 NY     Jim Oxley                Army

Sixth Round
1  SD     Mike Kretzer             East Tennessee
2  SF     Vic Bartolome            Oregon State
3  Det    Seviro Brown             DePaul
4  Bos    Rod McIntyre             Jacksonville
5  Cin    Charles Bishop           Louisiana Tech
6  Sea    Sam Robinson             Long Beach State
7  Buff   Doug Hess                Toledo
8  Port   George Janky             Dayton
9  Clev   Joe Cooke                Indiana
10 Phoe   Joe Thomas               Marquette
11 Chi    Lonnie Kluttz            North Carolina A&T
12 Phil   Jerry Venable            Kansas State
13 LAL    Jerry Kroll              Davidson
14 Atl    Dave Parker              Windham
15 Balt   Marvin Polnick           Stephen F. Austin
16 Mil    Willy Watson             Oklahoma City
17 NY     Jim Signorile            New York University

Seventh Round
1  SD     Bill Paultz              St. John's
2  SF     Joe Bergman              Creighton
3  Det    Marv Copeland            Michigan Lutheran
4  Bos    Charlie Scott            North Carolina
5  Cin    Mike Bernard             Kentucky State
6  Sea    James Morgan             Maryland State
7  Clev   Narvis Anderson          Stephen F. Austin
8  Port   Claude English           Rhode Island
9  Buff   Cliff Shegogg            Colorado State
10 Phoe   Heyward Dotson           Columbia
11 Chi    Lou West                 Seattle
12 Phil   Carlton Poole            Philadelphia Textile
13 LAL    Willie Woods             Eastern Kentucky
14 Atl    John Shinall             Jackson State
15 Balt   Charlie Wallace          Oklahoma City
16 Mil    John Rinka               Kenyon
17 NY     Roy Hodge                Wagner

Eighth Round
1  SD     Don Adams                Northwestern
2  SF     Jeff Sewell              Marquette
3  Det    Dan Issel                Kentucky
4  Bos    Bob Croft                Tennessee
5  Cin    Joel McBride             Augusta
6  Sea    George Irvine            Washington
7  Buff   Larry Woods              West Virginia
8  Port   Doug Boyd                Texas Christian
9  Clev   Walter Robertson         Loyola (IL)
10 Phoe   Steve Patterson          UCLA
11 Chi    Mike Casey               Kentucky
12 Phil   Fran O'Hanlon            Villanova
13 LAL    Rick Mount               Purdue
14 Atl    Herb White               Georgia
15 Balt   Tom Dyksera              Wheaton
16 Mil    Jim Samo                 Northwestern
17 NY     Greg Fillmore            Cheyney State

Ninth Round
1  SD     Jim Gottschall           Dayton
2  SF     Lou Small                Nevada
3  Det    Alex Wynn                Dartmouth
4  Bos    Tom Little               Seattle
5  Cin    Bob Mabry                Rio Grande
6  Sea    Claude Virden            Murray State
7  Clev   Tom Lagodich             Kent State
8  Port   Billy Gaskins            Oregon
9  Buff   Larry Duckworth          Henderson State
10 Phoe   Carl Ashley              Wyoming
11 Chi    Glen Johnson             Jackson State
12 Phil   Mike Hauer               St. Joseph's
13 LAL    Bobby Sands              Pepperdine
14 Atl    Larry Jackson            Sul Ross
15 Balt   Will Hetzel              Maryland
16 Mil    Joe Hamilton             North Texas State
17 NY     Walker Banks             Western Kentucky

Tenth Round
1  SD     Toke Coleman             Eastern Kentucky
2  SF     Coby Dietrick            San Jose State
3  Det    Bruce Chapman            Nevada
4  Bos    Mike Maloy               Davidson
5  Cin    Carl Johnson             Gustavus Adolphus
6  Sea    Chuck Lloyd              Yankton
7  Buff   Joe Taylor               Dillard
8  Port   Israel Oliver            Elizabeth City
9  Clev   Ken Johnson              Indiana
10 Phoe   Gerhardus Schreur        Arizona State
11 Chi    Dale Blaut               West Texas State
12 Phil   Gordon Stiles            American
13 LAL    Kindell Stephens         Fisk
14 Atl    Manuel Raga              None (Mexico)
15 Balt   Ron Becker               New Mexico
16 Mil    Bob Seemer               Georgia Tech
17 NY     Don Curnutt              Miami (FL)

Eleventh Round
1  SD     Ron Belton               Bellarmine
2  Det    Rick Anhauser            North Carolina State
3  Cin    Ted Hillary              St. Joseph's (IN)
4  Sea    Andy Owens               Florida
5  Clev   Dave Schneider           Wayne State
6  Port   Don McClemore            Bowling Green
7  Buff   Dick Walker              Wake Forest
8  Phoe   Jim Walls                Clark
9  Chi    Doug Howard              Brigham Young
10 Phil   David Whitley            Tufts
11 LAL    Bob Duklet               Boston College
12 Atl    Deno Mengham             None (Italy)
13 Balt   Mel Bell                 Houston

Twelfth Round
1  SD     Jim Brooks               Nebraska
2  Det    Don Ogletree             Cincinnati
3  Cin    Reggie Roach             Virginia State
4  Sea    John Brunson             Furman
5  Port   Paul Adams               Central Washington
6  Clev   Ollie Taylor             Houston
7  Phoe   Ric Cobb                 Marquette
8  Chi    Booker Brown             Middle Tennessee
9  LAL    Dewey Varner             Tuskegee
10 Balt   Ben McGilmer             Iowa

Thirteenth Round
1  SD     Harry Lozon              Old Dominion
2  Det    Ernest Hardy             Harvard
3  Cin    Larry Gray               Huston-Pillotson
4  Sea    Allen McManus            Winston-Salem
5  Clev   Kevin Wilson             Ashland
6  Port   Alex Boyd                Nevada–Reno
7  Phoe   Fred Carpenter           Hawaii
8  Chi    Charles Bloodworth       NW Louisiana
9  LAL    Garry Elliott            Washington
10 Balt   Dan Debardabi            Northern Arizona

Fourteenth Round
1  SD     Clyde Oatis              Aurora
2  Det    Randy Smith              Buffalo State
3  Cin    Andy Jennings            Alderson Broaddus
4  Sea    Don Beenson              Linfield
5  Port   Frank Loteridge          Pan American
6  Clev   Don Tomilson             Missouri
7  Phoe   Chad Calabria            Iowa
8  Chi    Paul Funkhouser          McKendress
9  LAL    Ron Sanford              New Mexico
10 Balt   Mike Williams            Northern Arizona

Fifteenth Round
1  SD     Jay Bond                 Washington
2  Det    Dennis Clark             Springfield (MA)
3  Cin    Mike Neer                Washington & Lee
4  Clev   Steve Wannamaker         Drake
5  Port   John Canady              Miami (FL)
6  Phoe   Walt Williams            Miami (OH)
7  Chi    Paul Otay                Boise State
8  LAL    Will Teague              Youngstown
9  Balt   Ted Rose                 Northern Michigan

Sixteenth Round
1  SD     Dean Olofson             Wayne State
2  Det    Harvey Mariatt           Eastern Michigan
3  Cin    Paul Favorite            Georgetown
4  Port   Doug Williams            St. Mary's (TX)
5  Clev   Steve Wilson             Hanover
6  LAL    Pete Walthour            Fort Valley
7  Balt   Don Rather               Northern Arizona

Seventeenth Round
1  SD     Dennis Dickens           Azusa
2  Clev   Bob Peterson             Concordia
3  LAL    Bob Thati                Occidental
4  Balt   Vince Fritz              Oregon State

Eighteenth Round
1  SD     Jeff Cunningham          California–Irvine
2  Port   Bruce Butchko            Southern Illinois
3  Clev   John Cannon              Grambling

Nineteenth Round
1  SD     Rick Erickson            Washington State
2  Clev   Allen Waller             St. Mary's (Kansas)
3  Port   Mark Gabriel             Hanover