- Press <> NBA Boards <> Advertise <> About US <> Write for us <> HOME -

MENU
> HOME
> General NBA info
> Awards
> Records
> Stats
> Player Facts
> Team Facts
> Other Leagues
> Message Board



First Round
1  NY     Cazzie Russell           Michigan
2  Det    Dave Bing                Syracuse
3  SF     Clyde Lee                Vanderbilt
4  StL    Lou Hudson               Minnesota
5  Balt   Jack Marin               Duke
6  Cin    Walt Wesley              Kansas
7  LAL    Jerry Chambers           Utah
8  Bos    Jim Barnett              Oregon
9  Phil   Matt Guokas              St. Joseph's (PA)
10 Chi    Dave Schellhase          Purdue

Second Round
1  NY     Henry Akin               Morehead State
2  Det    Dorie Murrey             Detroit
3  SF     Joe Ellis                San Francisco
4  StL    Dick Snyder              Davidson
5  Balt   Neil Johnson             Creighton
6  Cin    Jerry Lee Wells          Oklahoma City
7  LAL    Henry Finkel             Dayton
8  Bos    Leon Clark               Wyoming
9  Phil   Bill Melchionni          Villanova
10 Chi    Erwin Mueller            San Francisco

Third Round
1  NY     Stewart Johnson          Murray State
2  Det    Oliver Darden            Michigan
3  SF     Steve Chubin             Rhode Island
4  StL    Tommy Kron               Kentucky
5  Balt   Dave Wagnon              Idaho State
6  Cin    James Ware               Oklahoma City
7  LAL    John Block               USC
8  Bos    Gary Turner              Texas Christian
9  Phil   Don Freeman              Illinois
10 Chi    Ed Bodkin                Eastern Kentucky

Fourth Round
1  NY     Lee DeFore               Auburn
2  Det    Jeff Congdon             Brigham Young
3  SF     Steve Vacendak           Duke
4  StL    Bob McIntyre             St. John's
5  Balt   George Peeples           Iowa
6  Cin    Charles Schmaus          Virginia Military
7  LAL    Archie Clark             Minnesota
8  Bos    John Austin              Boston College
9  Phil   Ken Wilburn              Central State (OH)
10 Chi    Jim Williams             Temple

Fifth Round
1  NY     Ron Jackson              Clark
2  Det    William Pickens          Georgia Southern
3  SF     Tom Kerwin               Centenary
4  StL    Dick Nemelka             Brigham Young
5  Balt   John Beasley             Texas A&M
6  Balt   John Jones               Louisiana State
7  Cin    Rick Parks               St. Louis
8  LAL    Stan Washington          Michigan State
9  Phil   Tom Duff                 St. Joseph's (PA)
10 Chi    Larry Humes              Evansville

Sixth Round
1  NY     George Fisher            Utah
2  Det    Carroll Hooser           Southern Methodist
3  SF     Jim Pitts                Northwestern
4  StL    Lonnie Wright            Colorado State
5  Balt   Jeff Newman              Penn
6  Cin    Steve Cunningham         Western Kentucky
7  LAL    Keith Thomas             Vanderbilt
8  Bos    Charlie Hunter           Oklahoma City
9  Phil   Red Robbins              Tennessee

Seventh Round
1  NY     Mike Dabich              New Mexico State
2  Det    Ted Manning              North Carolina College
3  SF     Lon Hughey               Fresno State
4  StL    Jay Neary                North Carolina–Wilmington
5  Balt   Dave Mills               DePaul
6  Cin    Gary Schull              Florida State
7  LAL    Tab Jackson              Idaho College
8  Bos    Jerry Ward               Maryland
9  Chi    John Comeaux             Grambling

Eighth Round
1  NY     Mike Silliman            Army
2  Det    George McNeil            Southern Illinois
3  SF     Ken Washington           UCLA
4  StL    Brian Williams           Xavier (OH)
5  Balt   Roland West              Cincinnati
6  Cin    Ron Krick                Cincinnati
7  LAL    John Wetzel              Virginia Tech
8  Bos    Russ Gumina              San Francisco
9  Chi    Stan Curtis              Northern Michigan

Ninth Round
1  NY     Bill Turner              Akron
2  StL    Al Grant                 Long Island
3  Balt   Chuck Gardner            Colorado
4  Cin    Billy Smith              Loyola (IL)
5  LAL    Julian Hammond           Tulsa
6  Phil   Pat Caldwell             Rockhurst
7  Chi    Gene Summers             Northern Michigan

Tenth Round
1  NY     Rich Moore               Hiram Scott
2  StL    Don Yates                Minnesota
3  Balt   Guy Manning              Prairie View
4  Cin    Freddie Lewis            Arizona State
5  LAL    Mike Rooney              Oklahoma
6  Phil   Bob Bedell               Stanford
7  Chi    Don Swanson              DePaul

Eleventh Round
1  NY     Rich Dyer                New York University
2  StL    Curt Gammell             Pacific Lutheran
3  Balt   Stan McKenzie            New York University
4  Cin    R.B. Lynam               Oklahoma Baptist
5  LAL    George Grams             Purdue
6  Chi    Carver Clinton           Penn State

Twelfth Round
1  NY     Dave Deutsch             Rochester
2  StL    Lonnie Lynn              Wilberforce
3  Balt   Grant Simmons            Nebraska

Thirteenth Round
1  NY     Bob Bennett              North Carolina
2  StL    Nick Aloi                Bowling Green
3  Balt   Al Lopes                 Kansas

Fourteenth Round
1  StL    Ollie Carter             San Francisco
2  Balt   Jim Harter               Pan America

Fifteenth Round
1  StL    Paul Long                Wake Forest
2  Balt   Howard Bayne             Tennessee

Sixteenth Round
1  StL    Eddie Jackson            Bradley
2  Balt   Ken Barnes               Wisconsin

Seventeenth Round
1  Balt   Chris Pervall            Iowa

Eighteenth Round
1  Balt   Jerry Trice              Weber State

Nineteenth Round
1  Balt   Gene Visscher            Weber State